Pianul este instrumentul ce are puterea de a te fermeca inca de la prima atingere a clapelor, indiferent de varsta pe care o ai.

Studiind acest instrument, iti vei antrena abilitatea de coordonare a mainilor, atentia distributiva si iti vei dezvolta calitatile muzicale intr-un ritm foarte bun.

Varsta minima pe care noi o recomandam pentru lectiile de pian este de 5 ani, nefiind o varsta maxima de participare. Daca iti doresti sa descoperi acest instrument, nu este timpul pierdut indiferent de varsta pe care o ai.

Daca iti doresti sa incepi sa studiezi un instrument muzical, dar nu esti sigur ce instrument sa alegi, pianul este recomandarea noastra pentru tine. Fiind un instrument la care sunetele se produc prin simpla apasare a clapelor, vei reusi destul de repede sa inveti cateva piese, si totodata bazele notiunilor muzicale. In acest articol veti gasi informatii utile despre primele cursuri de pian si sfaturi de la profesorii scolii noastre.

Prima lectie de pian

La prima noastra intalnire din cadrul primelor lectii de pian vom face o mica testare a aptitudinilor muzicale, ce consta in jocuri ritmice si melodice, ce ne vor ajuta sa ne facem o idee despre punctul din care trebuie sa incepem studiul instrumentului, dar si lucrurile pe care ne vom axa mai mult, bineinteles in functie si de dorintele cursantului.

Inca de la prima sedinta te vei imprieteni cu pianul si vei observa ca destul de usor vei reusi sa obtii cateva sunete ce te vor cuceri.

La jumatatea lectiei deja vei avea cunostintele necesare pentru a incerca (cu succes) prima ta piesa la pian. Chiar daca ea va fi formata doar din cateva note, cu siguranta iti va starni si mai mult curiozitatea fata de acest instrument.

Prima luna la pian

Prima luna la pian o vom dedica:

  • pozitiei corecte la instrument.
  • invatarii claviaturii (nu trebuie sa te intimideze numarul mare al clapelor, vei observa rapid ca ele sunt asezate intr-o ordine usor de inteles.)
  • invatarea notelor pe portativ si a valorilor de timp. Fiecare nota are un anumit loc pe portativ, iar prin modul in care este desenata nota, ne putem da seama cat dureaza nota respectiva.
  • la fiecare lectie vei invata o mica piesa, care, cu siguranta te va surprinde placut indiferent de varsta si iti va da increderea sa continui.

Am nevoie de pian acasa?

Studiul individual este foarte important in evolutia ta muzicala. In cazul in care nu esti sigur ca vrei sa faci aceasta investitie inca de la inceput, la orice abonament achizitionat la scoala noastra, iti oferim posibilitatea de a rezerva gratuit una din salile noastre pentru studiul individual, in functie si de programul nostru.

Daca esti hotarat sa faci aceasta investitie, nu ezita sa te consulti cu noi. Te vom ajuta sa gasesti instrumentul ideal pentru tine.

Frecventa lectiilor de pian

Pentru un progres eficient si rapid, noi recomandam 2 intalniri cu profesorul tau pe saptamana, iar in cazul in care acest lucru nu este posibil, cursantul este incurajat sa compenseze prin studiul individual.

Nu incurajam efectuarea a mai putin de o lectie de pian pe saptamana, deoarece se pot pierde notiunile invatate la lectia precedenta, iar reflexele necesare cantatului la pian se vor forma mult mai greu.

 

Recomandari de la profesorii de pian ai Scolii Symphony

Este important ca profesorul sa dezvolte o buna relatie atat cu cel care urmeaza sa ia lectii de pian, iar in cazul copiilor, cu parintii acestora, oferind, atunci cand e nevoie, informatii referitoare la progres, sfaturi in legatura cu achizitionarea unui instrument si orice alte detalii care sa-l ajute pe acesta sa progreseze si in afara cursurilor cu profesorul.

Oricat de tentant ar fi sa invatam urmarind tabulaturi,  acestea nu pot inlocui bazele teoriei muzicale fara de care anumite “obstacole muzicale” vor fi foarte greu de trecut.

Oricare ar fi genul tau preferat de muzica, pianul este cu siguranta este o alegere buna si te invitam sa descoperi complexitatea sa.

Nu uita de exercitiile de incalzire, acestea te vor ajuta sa iti formezi o mai buna conexiune cu instrumentul. 

Pentru orice intrebare despre cursurile de pian pentru copii si adulti ale scolii noastre, iti stam la dispozitie!